Powiat Ostrołęcki wesprze przewozy autobusowe do Makowa Mazowieckiego

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
Powiat Ostrołęcki udzieli Powiatowi Makowskiemu wsparcia finansowego na realizację międzypowiatowych przewozów autobusowych. Środki w formie dotacji celowej pozwolą na utrzymanie połączeń o charakterze użyteczności publicznej na trzech liniach komunikacyjnych łączących oba powiaty.
W ostrołęckim Starostwie Powiatowym została zawarta umowa pomiędzy Powiatem Ostrołęckim a Powiatem Makowskim dotycząca udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej. Dokument podpisali starosta ostrołęcki Piotr Liżewski oraz wicestarosta Artur Kozłowski, a także starosta makowski Mirosław Jan Augustyniak i wicestarosta Agnieszka Dąbrowska-Kot.
Na mocy umowy Powiat Ostrołęcki przekaże Powiatowi Makowskiemu kwotę 16 412,62 zł. Środki te stanowią dopłatę do realizacji przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, wykonywanych na trasach łączących Maków Mazowiecki z Ostrołęką.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
Wsparcie obejmuje trzy linie komunikacyjne:
Maków Mazowiecki-Ostrołęka przez Sypniewo (w obydwie strony),
Maków Mazowiecki-Ostrołęka przez Płoniawy-Krasnosielc (w obydwie strony),
Maków Mazowiecki-Ostrołęka przez: Różan (w obydwie strony).
Łączna długość pracy przewozowej na tych trasach w 2026 roku wyniesie ponad 180 tys. wozokilometrów, z czego blisko 48 tys. przypada na teren Powiatu Ostrołęckiego.
Zgodnie z przyjętymi zasadami, wysokość udziału finansowego poszczególnych samorządów jest uzależniona od zakresu pracy eksploatacyjnej realizowanej na ich obszarze. Powiat Makowski jako organizator transportu odpowiada za realizację przewozów oraz przekazywanie rekompensaty operatorowi.
Dotacja zostanie przekazana do połowy kwietnia 2026 r., natomiast realizacja zadania obejmuje okres od 2 stycznia do 31 grudnia 2026 roku. Rozliczenie środków nastąpi do końca stycznia 2027 roku.
Zawarta umowa stanowi kolejny przykład współpracy samorządów na rzecz zapewnienia mieszkańcom dostępu do publicznego transportu zbiorowego oraz utrzymania istotnych połączeń komunikacyjnych w regionie.

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce