Kolejna edycja „Ginących Zawodów” za nami. Tradycja i rzemiosło w centrum uwagi
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
Za nami XXIV Warsztaty Etnograficzne „Ginące Zawody” – trzy dni pełne pasji, twórczej pracy i spotkań z niezwykłymi ludźmi. W imieniu samorządu Powiatu Ostrołęckiego podziękowania twórcom ludowym złożyła Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju.
Zakończyła się kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia, które od lat przyciąga do Kadzidła rzesze uczestników – XXIV Warsztaty Etnograficzne „Ginące Zawody”. Tegoroczne spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, odbyło się w dniach 3–5 czerwca w malowniczej scenerii Zagrody Kurpiowskiej. Hasło przewodnie edycji – „Ze słomy, korzenia, wikliny, stołki, opałki, koszyki robimy” – w pełni oddało klimat wydarzenia, którego głównym tematem było plecionkarstwo.
W uroczystym otwarciu wzięło udział trzydziestu twórców ludowych, para taneczna i harmonista. Nie zabrakło też lokalnych władz samorządowych. W imieniu starosty ostrołęckiego Piotra Liżewskiego oraz wicestarosty Artura Kozłowskiego, podziękowania dla twórców złożyła Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Powiat Ostrołęcki od lat wspiera finansowo organizację warsztatów, dostrzegając ich ogromną wartość edukacyjną, kulturową i społeczną.
Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – organizatorzy szacują, że odwiedziło je około dwóch tysięcy uczestników, w tym liczne grupy uczniów nie tylko z naszego regionu. Podczas wydarzenia można było nie tylko obserwować, ale i samodzielnie spróbować dawnych technik rękodzielniczych, m.in. plecionkarstwa, garncarstwa, rzeźbiarstwa, kowalstwa, wycinankarstwa, hafciarstwa, koronkarstwa czy wypieku tradycyjnego pieczywa. To wyjątkowa lekcja historii, podczas której młodsze pokolenia poznają profesje, bez których kiedyś nie mogło funkcjonować żadne gospodarstwo domowe.
Warsztaty „Ginące Zawody” to wydarzenie nie tylko edukacyjne, ale i pełne emocji, wzruszeń oraz spotkań z ludźmi, którzy w swoją pracę wkładają serce, wyobraźnię i doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziękujemy wszystkim twórcom i organizatorom za zaangażowanie i pasję, z jaką pielęgnują kurpiowskie tradycje.
Ginące zawody 2025
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce