Niedziela Palmowa w Łysych. Kurpiowskie palmy znów zachwyciły!
fot. eOstroleka.pl
Wielobarwne, misternie wykonane palmy, modlitwa, wspólne świętowanie i głębokie wzruszenie – tak wyglądała tegoroczna Niedziela Palmowa w Łysych. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalno-religijnych w regionie, od lat przyciągające nie tylko mieszkańców Kurpiowszczyzny, ale i gości z całej Polski, a nawet spoza granic kraju. W tegorocznych uroczystościach m.in. udział wzięli starosta ostrołęcki Piotr Liżewski, wicestarosta Artur Kozłowski oraz radni Powiatu Ostrołęckiego.
Niedziela Palmowa w Łysych od dekad stanowi wyjątkowy punkt w kalendarzu wydarzeń kulturalnych i religijnych naszego regionu. Kurpiowskie palmy – niezwykłe dzieła lokalnych twórców ludowych – jak co roku zachwyciły bogactwem barw, precyzją wykonania i głębią symboliki. Ale to nie tylko kunszt rękodzielników przyciąga do Łysych – to również klimat wspólnoty, modlitwy i szacunku dla tradycji.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą ostrołęckim Piotrem Liżewskim, wicestarostą Arturem Kozłowskim oraz radnymi Powiatu Ostrołęckiego. Ich obecność podkreśliła rangę wydarzenia i znaczenie, jakie ma ono nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i dla całego regionu.
fot. moja-ostroleka.pl
W swoim wystąpieniu starosta podkreślił duchowy i kulturowy wymiar uroczystości.
– Słynne Kurpiowskie Palmy, Niedziela Palmowa w Łysych, to wyjątkowa uroczystość znana w całej Polsce, a nawet poza granicami naszej Ojczyzny. Niezwykłe i piękne są w polskiej tradycji Święta łączące głębokie przesłanie duchowe, religijne z bogactwem ludowej symboliki, obyczajów, narodowej i religijnej kultury – mówił starosta.
– Oto Niedziela Palmowa przypomina nam tę pierwszą, źródłową Niedzielę w Jerozolimie, triumfalny wjazd Jezusa witanego przez tłumy. Jest to zarazem wstęp do najdonioślejszych wydarzeń i tajemnic chrześcijaństwa – męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa z miłości do ludzi – dodawał.
– Same palmy także mają głęboką symbolikę. Czerwień wskazuje na męczeńską krew Zbawiciela, zieleń zapowiada nowe życie, Zmartwychwstanie. Palma jest także symbolem pokoju, pojednania. Na naszej Ziemi palmy przygotowywane są z niezwykłą fantazją twórczą, ale też z cierpliwością – przypominają o wyjątkowości mieszkańców tego pięknego regionu – o ich pracowitości i zaradności, wierności sprawom najwyższym – kontynuował starosta.
– Wspomniane cechy – to nie tylko nasza opinia. Niedawno na rekolekcjach w Rzekuniu ksiądz Zbigniew Skuza, pochodzący z mojej rodzinnej parafii, opowiadał o swoim spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II. Gdy powiedział, że pochodzi z powiatu ostrołęckiego, papież uśmiechnął się i podsumował: „A tak, znam ten region, ziemia to u was raczej uboga, ale ludzie pracowici, wierni Polsce i duchowo piękni. No i charaktery też mają mocne” – mówił.
– Szanowni państwo! Jako starosta ostrołęcki chciałbym serdecznie wszystkich pozdrowić. Dziękuję gospodarzom i organizatorom za trud przygotowań. Dziękuję gościom za obecność, wspólną modlitwę i wspólne świętowanie. Życzę wszystkim państwu pięknego dnia dzisiaj i głębokiego, szczęśliwego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział na zakończenie starosta Piotr Liżewski.
Wydarzenie w Łysych po raz kolejny udowodniło, że kurpiowska tradycja nie tylko trwa – ona żyje, zachwyca i jednoczy.
fot. Tygodnik Ostrołęcki