Generał Bem łączy Polskę i Węgry – uroczystości rocznicowe w Ostrołęce
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
14 marca w Ostrołęce odbyły się uroczystości z okazji kolejnej rocznicy urodzin generała Józefa Bema. Uroczystości zorganizował starosta ostrołęcki Piotr Liżewski. W wydarzeniu, na zaproszenie starosty, wzięli udział ambasador Węgier István Íjgyártó oraz konsul Mónika Sarolta Molnár.
W uroczystości uczestniczyli również parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjne, kurpianki w tradycyjnych strojach ludowych oraz zaproszeni goście, m.in. dyrektor ILO w Ostrołęce im. gen. Bema.
W czasie uroczystości rozbrzmiały hymny Węgier i Polski. Po ich wysłuchaniu wystąpienia wygłosili starosta ostrołęcki Piotr Liżewski, ambasador Węgier oraz poseł Arkadiusz Czartoryski. Wiersz Sándora Petöfiego „Armia siedmiogrodzka” odczytała konsul Mónika Molnár.
– Dziś spotykamy się w wyjątkowym miejscu i wyjątkowym dniu – 14 marca, w rocznicę urodzin generała Józefa Bema, bohatera, którego czyny na zawsze połączyły historię Polski i Węgier. To dla nas zaszczyt, że możemy uczcić pamięć człowieka, który oddał swoje życie idei wolności, niepodległości i braterstwa narodów. Piękne węgiersko-polskie świętowanie jest już w Ostrołęce wieloletnią tradycją zapoczątkowaną około roku 2000 przez ówczesnego prezydenta Ostrołęki, a obecnego posła – pana Arkadiusza Czartoryskiego – mówił starosta.
– Generał Bem, syn polskiej ziemi, stał się również bohaterem Węgier, gdzie do dziś nazywany jest z szacunkiem „Ojczulkiem Bemem”. Jego życie było świadectwem niezłomnej woli walki o wolność, niezależnie od granic i narodowości. Podczas Powstania Listopadowego wsławił się odwagą i zdolnościami wojskowymi, szczególnie w bitwie pod Ostrołęką, gdzie jego męstwo zapisało się w historii naszego miasta. Później, w 1848 roku, stanął do walki w Powstaniu Węgierskim, dowodząc armią i przyczyniając się do walki o wolność Węgier – kontynuował.
– W Polsce i na Węgrzech postać Józefa Bema cieszy się wielkim szacunkiem. Ulice, szkoły w obu naszych krajach noszą jego imię, a Węgrzy tak kochają „Ojczulka Bema”, że do dziś spotykamy obywateli Węgier, którzy gotowi są się spierać, że generał Bem był Węgrem. To świadectwo wielkiej miłości i szacunku do człowieka, który stał się symbolem wspólnych wartości – zaznaczał.
– Dziś, składając kwiaty pod jego pomnikiem i odwiedzając Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką, oddajemy mu hołd jako bohaterowi dwóch narodów, ale także jako symbolowi przyjaźni polsko-węgierskiej. Cieszymy się, że możemy gościć przedstawicieli Ambasady Węgier. Wasza obecność dowodzi, że pamięć o generale Bemie łączy nasze narody nie tylko we wspomnieniach, ale także w codziennej współpracy i wzajemnym szacunku. Generał Bem to również wzór odpowiedzialności, sprawiedliwości i oddania. Był odważnym dowódcą, doskonałym strategiem, ale także człowiekiem o dobrym i wrażliwym sercu, który nie szafował życiem swoich żołnierzy. Wzór dla nas wszystkich, byśmy w trudnych czasach kierowali się nie tylko odpowiedzialnością, ale także sprawiedliwością i dobrocią – dodawał.
– Z radością świętujemy dziś razem, w duchu wspólnych wartości, które łączą Polaków i Węgrów. Niech idee generała Bema nadal inspirują nas do pielęgnowania naszej przyjaźni i współpracy, a jego postawa przypomina nam o odpowiedzialności za losy naszych narodów i przyszłość Europy. Na koniec – z okazji Święta Narodowego Węgier, które jest obchodzone 15 marca – chciałbym w imieniu mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego złożyć serdeczne życzenia naszemu węgierskiemu przyjacielowi, Panu Ambasadorowi oraz wszystkim Węgrom. Życzę pomyślności, zgody i dobrobytu w ojczyźnie, a także Bożego błogosławieństwa! – zakończył starosta Piotr Liżewski.
– To dla mnie wielki zaszczyt, że z okazji dnia pamięci o węgierskim zrywie niepodległościowym mogę zwrócić się do państwa w jednym z historycznych miejsc polskiego powstania o niepodległość – mówił z kolei ambasador Węgier István Íjgyárt.
– Józef Bem dzięki swoim czynom militarnym na zawsze zapisał się na najwspanialszych kartach węgierskiej historii wojskowości. Na Węgrzech niezliczone ulice i instytucje publiczne noszą jego imię. Jego pomnik, na jednym z centralnych placów Budapesztu, stał się symbolicznym miejscem rewolucji 1956 roku i zmiany ustroju w 1989 roku. Jego postać uosabia tę szczególną polsko-węgierską solidarność i braterstwo, które od wieków łączą te dwa narody. Jego przykład wciąż inspiruje Polaków i Węgrów, którzy są gotowi pracować na rzecz tej wyjątkowej relacji również w trudnych czasach historycznych i w zwykłym codziennym życiu – podkreślił ambasador.
Po wystąpieniach złożono wieńce, a następnie uczestnicy wraz z ambasadorem i konsul zwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.
Uroczystości rocznicowe w Ostrołęce były nie tylko okazją do upamiętnienia postaci generała Józefa Bema, ale również symbolicznym podkreśleniem przyjaźni polsko-węgierskiej, która trwa od wieków. Dzięki obecności przedstawicieli Węgier, lokalnych władz oraz mieszkańców, wydarzenie nabrało szczególnego wymiaru. Wspólne złożenie wieńców, wystąpienia i zwiedzanie miejsc pamięci były wyrazem szacunku dla historii i wspólnych wartości obu narodów. To kolejny dowód na to, że pamięć o bohaterach jest żywa, a więzi między Polską a Węgrami pozostają silne i trwałe.
Uroczystości z okazji urodzin gen. Józefa Bema
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce