„Budowa ścieżki ekologiczno-dydaktycznej w rezerwacie Torfowisko Serafin”
Wybudowana w ramach projektu ścieżka ekologiczno-dydaktyczna składać się będzie z długiej na 460 m kładki z pięcioma podestami dydaktycznymi wyposażonymi w tablice edukacyjne i ławki. Ścieżka będzie biegła na terenie rezerwatu, po śladzie starej, zniszczonej, drewnianej kładki. Przy rezerwacie zostanie umieszczona 10-metrowa wieża widokowa. Prace inwestycyjne zostaną poprzedzone wykonaniem dokumentacji projektowej wraz z inwentaryzacją przyrodniczą i geotechniczną.
Realizacja projektu ma na celu udostępnienie turystom bogactwa przyrodniczego rezerwatu Serafin, przy zabezpieczeniu przed ich negatywnym wpływem na środowisko. Umożliwienie prowadzenia obserwacji przyrodniczych oraz zajęć edukacyjnych. Poprzez zastosowanie rozwiązań architektonicznych oraz opisów w alfabecie Braille’a, ścieżka zostanie udostępniona osobom z niepełnosprawnościami. Jednym z celów realizacji zadania jest prowadzenie działań ochronnych na obszarze Natura 2000.
Realizacja projektu przyniesie wiele korzyści społecznych. Przyczyni się między innymi do:
- promowania wiedzy o przyrodzie, ekosystemach i ochronie środowiska i do kształtowania postaw proekologicznych,
- integracji społecznej, tworząc przestrzeń, która łączy ludzi o różnych zainteresowaniach i grupach wiekowych, np. rodziny, uczniów, seniorów,
- promowania zdrowego stylu życia poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej, np. spacerów, w otoczeniu przyrody, oraz umożliwianie redukcji stresu dzięki przebywaniu na łonie natury
- wspierania turystyki lokalnej poprzez przyciąganie turystów i podnoszenie atrakcyjności regionu.
- ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez popularyzowanie wiedzy o występujących w rezerwacie Serafin gatunkach roślin i zwierząt.
Cele i rezultaty projektu:
- wsparcie dwóch form ochrony przyrody (Rezerwat Torfowisko Serafin, Obszar Natura 2000)
- dostosowanie dwóch obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez wykonanie podjazdu ułatwiającego dostęp do obiektu i poruszanie się po nim osobom z niepełnosprawnościami oraz wyposażenie tablic edukacyjnych w zapis językiem Braille'a umożliwiający odczytywanie tekstu osobom niewidomym)
- odnowienie szlaków turystycznych o długości 0,46 km (długość kładki pieszej)
- wykorzystanie 7 obiektów infrastruktury na cele ukierunkowania ruchu turystycznego albo edukacji przyrodniczej (powstanie kładka, pięć podestów oraz wieża widokowa)
- zrealizowanie jednego projektu, w którym sfinansowane zostaną koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (kładka z podjazdem dla osób niepełnosprawnych)
- objęcie 25 ha obszarów Natura 2000 środkami ochrony i odtworzenia
- wzrost liczby osób odwiedzających
- wykonanie działań ochronnych dla trzech gatunków zagrożonych: 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska, 1903 lipiennik Loesela Liparis loeselli, 6216 Haczykowiec błyszczący Hamatocaulis vernicosus).
Wartość projektu: 4 349 999,40 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 697 499,49 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
opublikowano dnia: 2 stycznia 2025 roku