Uroczysta sesja Rady Powiatu. Wręczono Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
W czasie uroczystej sesji Rady Powiatu po raz kolejny wręczono Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego. Siedem osób uhonorowano za promocję, upowszechnianie i ochronę kultury, promocję powiatu ostrołęckiego, a także za całokształt działalności sportowej oraz wybitne osiągnięcia sportowe.
Spotkanie odbyło się w czwartek, 19 grudnia, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Przewodniczący Rady Powiatu Adam Białobrzeski w swoim wystąpieniu podkreślił przedświąteczny charakter sesji.
– Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. To moment refleksji nad tym, co udało nam się osiągnąć i jakie wyzwania stoją jeszcze przed nami. To również okazja do tego, by spojrzeć na siebie nawzajem z życzliwością i otwartością, które są fundamentem każdej zdrowej wspólnoty. W tym czasie wracamy do naszych korzeni – do tradycji, które uczą nas wspólnotowego działania, dzielenia się dobrem i budowania relacji opartych na zaufaniu i szacunku – mówił Białobrzeski.
Jak dodawał, „Boże Narodzenie niesie ze sobą przesłanie nadziei, jedności i pokoju”. – Przesłanie, które ma szczególne znaczenie również w naszej codziennej pracy samorządowej. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają wpływ na życie mieszkańców naszego powiatu. Jest to ogromna odpowiedzialność, ale i zaszczyt – pracować dla dobra wspólnego, z myślą o przyszłych pokoleniach – kontynuował przewodniczący Rady.
Podziękował też wszystkim „za całoroczny trud, zaangażowanie i współpracę”.
Następnie zaprosił na scenę wicestarostę ostrołęckiego Artura Kozłowskiego, który był również przewodniczącym kapituły przyznającej nagrody. Wicestarosta przedstawił tegorocznych laureatów.
Promocja, upowszechnianie i ochrona kultury:
Jadwiga Kowalczyk to od 2014 r. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwinie, który został utworzony dzięki jej staraniom. Czynnie działa na rzecz aktywności środowisk lokalnych tworząc platformę współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych z terenu powiatu ostrołęckiego. Buduje i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej mieszkańców gminy na rzecz utrwalania pamięci o dziejach i tradycjach naszej „Małej Ojczyzny”. Wyróżnia się niepowtarzalną i ambitną działalnością kulturalną.
Irena Minota do roku 2016 pracowała w różnych szkołach ponadpodstawowych. Przez 18 lat pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkól Powiatowych w Goworowie. Dzięki jej zaangażowaniu zostały uratowane ruiny zabytkowego budynku – siedziba szkoły. Była również zaangażowana w przygotowanie gablot o postaciach zasłużonych w dziejach Goworowszczyzny. Jest inicjatorką założenia i współtwórczynią gminnego biuletynu „W Dolinie Orza” oraz ekspertem w konkursie literackim „Wędrujące maki”.
Stanisław Gawrych od 1959 roku gra na trąbce w orkiestrze kościelnej w Kadzidle. Grał również w zespołach taneczno-weselnych, a podczas pobytu w wojsku w Orkiestrze Wojskowej w Górze Kalwarii.
W roku 2009 zaczął grać w Orkiestrze Strażackiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle. Jest jej współtwórcą oraz kapelmistrzem. W latach 2010-2019 grał w Zespole Folklorystycznym Kurpianka w Kadzidle. Przez muzykę wspaniale przekazuje swoją miłość do Kurpiowszczyzny oraz troskę o los kultury kurpiowskiej.
Strażacka Orkiestra Dęta w Czarni powstała w 1985 r. Pierwszym kapelmistrzem był ówczesny organista Marian Batko. Od 2009 r. kapelmistrzem jest jeden z członków orkiestry Jan Szydlik. Orkiestra liczy 30 osób, stale rozszerza swój repertuar, który reprezentuje podczas mszy świętych, świąt patriotycznych oraz podczas różnych imprez okolicznościowych. W repertuarze ma także tańce i melodie kurpiowskie, dzięki czemu przyczynia się do pielęgnowania i promocji naszego dziedzictwa kulturowego.
Promocja powiatu ostrołęckiego:
Bogusław Tyszka to wybitny samorządowiec, który przez trzy kadencje pełnił funkcję wójta Gminy Rzekuń. Czas jego pracy na tym stanowisku to okres rozwoju gminy. Wykazywał się dużą determinacją w dążeniu do realizacji swoich planów i zamierzeń. Dużym zaangażowaniem w rozwój lokalnej infrastruktury i w działania na rzecz mieszkańców Pan Bogusław Tyszka znacząco przyczynił się do rozwoju Powiatu Ostrołęckiego.
Całokształt działalności sportowej oraz wybitne osiągnięcia sportowe:
Marcin Brewczyński na co dzień jest funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Służbę pełni jako dzielnicowy w Posterunku Policji w Łysych. Od wielu lat jest zawodnikiem i pasjonatem nordic walkingu, triumfatorem wielu prestiżowych zawodów krajowych jak i międzynarodowych. Medalista Mistrzostw Polski, Europy oraz Pucharu Świata (Maroko 2023). Instruktor sportu, strzelań policyjnych, propagator zdrowego stylu życia, ratownik wodny i kwalifikowany ratownik medyczny.
Dariusz Mróz jest osobą, która od lat aktywnie angażuje się w życie społeczne i działalność na rzecz swojego regionu. Od 2006 roku jest radnym gminy Lelis, natomiast od 2010 roku pełni funkcję Przewodniczącego Zrzeszenia LZS Rady Gminy w Lelisie. Organizator gminnych turniejów tenisa stołowego, piłki nożnej, halowej i siatkowej. Wieloletni reprezentant gminy i województwa w Ogólnopolskim Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy.
Po wręczeniu nagród i wystąpieniach laureatów głos zabrał starosta ostrołęcki Piotr Liżewski.
– Ostatnie dni i tygodnie roku to dobra okazja do podsumowań, podziękowań, ale też tworzenia planów i formułowania zadań na przyszłość. To był bez wątpienia ważny rok, rok niełatwy, z wieloma wyzwaniami – mówił starosta. – Ale, jak wielu mieszkańców naszego regionu, którzy byli przed nami, także i my podjęliśmy trud, by pracować, angażować się, zmieniać rzeczywistość naszego powiatu w trosce o dobro i pomyślność naszych mieszkańców – zaznaczał.
– Wspominam o tych, którzy byli przed nami, bo przecież jesteśmy w miejscu wyjątkowym, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które jako pierwsze w Polsce przypomina polskich bohaterów, którzy mieli być wykreśleni z historii i pamięci, a którzy tak jak wielu z nas dzisiaj – tylko w czasach dramatycznie trudniejszych – pragnęli walczyć i służyć Polakom i Polsce, zmieniać na lepsze polską rzeczywistość – kontynuował.
Zwrócił przy tym uwagę, że choć nasze obecne zadania są inne, ale też przecież istotne. – Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim, z którymi jako starosta ostrołęcki miałem radość i zaszczyt współpracować. Szczególnie serdecznie gratuluję wyróżnionym dziś nagrodami starosty ostrołęckiego. Nagrody to pewien symbol, odczytany też nie nas sukcesu, wdzięczności i życzliwości – podkreślał.
– Raz jeszcze dziękuję wszystkim za wspólną pracę i zaangażowanie. Życzę, by Święta Narodzenia Chrystusa i Nowy Rok 2025 przyniósł wiele radości, Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, rozwiązania spraw trudnych, szczęścia w Rodzinach i wszelkiej pomyślności. Z otwartością też proszę i zapraszam do dobrej współpracy w Nowym Roku, byśmy mogli jak najlepiej wypełnić nasze zadania. Życzę także radości z pracy i pomocy drugiemu człowiekowi oraz docenienia tego, że możemy realizować nasze obowiązki w czasie pokoju w naszej ojczyźnie. Niech nasz powiat, z tak piękną historią i przeszłością, także w obecnych czasach dobrze się rozwija. Dbajmy wszyscy o nasz powiat, o nasz kraj, o naszą ojczyznę – zakończył swoje wystąpienie starosta ostrołęcki.
Następnie wszystkich zgromadzonych zaproszono do wysłuchania koncertu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Ostrołęce. Po nim zaś przyszedł czas na życzenia i podzielenie się opłatkiem, który pobłogosławił obecny na uroczystości biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski.
Doroczne Nagrody Starosty Ostrołęckiego 2024
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce