Muzyka kurpiowska
Folklor regionu kurpiowskiego, zwłaszcza jego warstwa muzyczna i tekstowa, należy do grupy najbardziej oryginalnych, a jednocześnie tradycyjnych przejawów duchowej wsi polskiej. Chociaż kurpiowska grupa etnograficzna należy do stosunkowo młodych, wiele czynników sprawiło, że właśnie w tej grupie zachowały się liczne przejawy dawnej – a nawet bardzo dawnej – melodyki, sposobów wykonywania pieśni, poetyki czy tańców ludowych (tańce korowodowe), sięgających swymi korzeniami do wspólnoty ogólnosłowiańskiej.
Mimo wielu archaizmów, które zachowały się w folklorze kurpiowskim, jest on w sumie mało znany, zwłaszcza że w niewielkim stopniu utrwalony na płytach czy kasetach. Wystarczy wspomnieć, że pieśni i muzykę Puszczy Zielonej w okresie po II wojnie światowej znajdziemy jedynie na płycie długogrającej zespołu "Kurpianka" (taka sama kaseta magnetofonowa), małej płycie (tzw. czwórce) stylizowanego zespołu "Kurpie" z Ostrołęki, a w ostatnich latach – na płytach kompaktowych nagranych przez znaną śpiewaczkę Apolonię Nowak z Kadzidła z zespołem Ars Nova.
Ten skromny dorobek płytowy bogatego muzycznie regionu wymaga jak najszybszych działań dokumentacyjnych i popularyzatorskich.
tekst: Bernard Kielak