Miodobranie 2024. Starosta ostrołęcki: Wydarzenie i święto znane w całej Polsce, rozsławia Myszyniec i Kurpie
fot. eOstroleka.pl
– Miodobranie w Myszyńcu to wydarzenie i święto znane już dziś w całej Polsce, a nawet poza granicami kraju. To przedsięwzięcie, które rozsławia Myszyniec i całą Kurpiowszczyznę – zaznaczał starosta ostrołęcki Piotr Liżewski w czasie 47. edycji „Miodobrania Kurpiowskiego”. Jak dodawał, wydarzenie, które jest okazją do dobrej zabawy, ma też inny wymiar – duchowy – i może być również okazją, „byśmy wszyscy na nowo obudzili w naszych sercach wdzięczność za wszelkie dobra, zdolności, talenty i dary, które posiadamy”.
Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się w sobotę. Na początek, na trasie Myszyniec – Kompleks „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach, odbył się Bieg Miodobraniowy z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Z kolei w sobotni wieczór na deskach myszynieckiego amfiteatru rozpoczęła się Miodobraniowa Noc Kabaretowa, którą poprowadził Tomasz Karolak. Aktor znany z występów w wielu filmach dotarł do Myszyńca wraz z zespołem „Pączki w Tłuszczu”. Szerokiej publiczności zaprezentowali się także Andrzej Grabowski oraz Kabaret „K2”.
Natomiast niedzielna część wydarzenia rozpoczęła się od uroczystej msza świętej z elementami gwary kurpiowskiej. Została ona odprawiona w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Po nabożeństwie barwny korowód ruszył do Kompleksu „Kurpiowska Kraina” w Wydmusach, gdzie odbywa się główna część wydarzenia.
Tu do zgromadzonych zwrócił się ze sceny m.in. starosta ostrołęcki Piotr Liżewski.
– Miodobranie w Myszyńcu to wydarzenie i święto znane już dziś w całej Polsce, a nawet poza granicami kraju. To przedsięwzięcie, które rozsławia Myszyniec i całą Kurpiowszczyznę, z którego możemy być naprawdę dumni – mówił starosta.
Piotr Liżewski podziękował organizatorom wydarzenia za trud przygotowania uroczystości, a gościom i wszystkim obecnym za radość spotkania i wspólnego przebywania.
– Miodobranie kojarzy się często z dobrą zabawą, z ciekawymi propozycjami kulinarnymi czy kulturalnymi, z dobrą pogodą i długim świętowaniem. To dobrze, bo chwile wytchnienia, miłych spotkań są nam z pewnością wszystkim potrzebne – zaznaczył.
– Ale Miodobranie, sama idea Miodobrania, ma też wymiar inny, można powiedzieć trochę duchowy. To przecież święto wdzięczności za miód i inne dary natury, wdzięczności za skarby i dobra, którymi obdarowuje nas Stwórca, którymi darzy nas ziemia. Miodobranie może być więc okazją, byśmy wszyscy na nowo obudzili w naszych sercach wdzięczność za wszelkie dobra, zdolności, talenty i dary, które posiadamy – podkreślił starosta i dodał, że „nie tylko o dobra materialne tu chodzi – choć one oczywiście są ważne i potrzebne”.
– Istotne jednak jest to, by człowiek wciąż na nowo umiał odkrywać np. skarb pokoju w naszej ojczyźnie, obecność ludzi najbliższych, możliwość rozwoju własnej osobowości, twórczej pracy, pomocy innym, miłości w rodzinach, spokojnego wychowania następnych pokoleń. To – ktoś powie – są sprawy zwykłe, mamy je na co dzień – ale czy nie są najważniejsze? – powiedział starosta.
Na zakończenie swojego wystąpienia Piotr Liżewski jeszcze raz podziękował gospodarzom i organizatorom Miodobrania oraz życzył wszystkim „udanej zabawy, ale też mądrych przemyśleń i odkrywania tych wszystkich darów i radości, które mamy na co dzień i których często nie umiemy docenić”.
fot. eOstroleka.pl
Od 1979 r. Miodobraniu Kurpiowskiemu towarzyszy przegląd ludowego rzemiosła artystycznego. Zgłoszone do konkursu „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej im. Anny Kordeckiej” prace są prezentowane w Multimedialnym Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej. Obejmuje on następujące dziedziny twórczości: wycinanka, plecionkarstwo, bursztyniarstwo, pieczywo obrzędowe, kierce, kwiaty, garncarstwo, tkactwo, haft, koronka oraz „Z tradycją w nowoczesność”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta ostrołęcki, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce jest również współorganizatorem Miodobrania.