Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada na pismo wicestarosty. Jest zapewnienie ws. szybkiego internetu dla powiatu ostrołęckiego
„Podejmiemy wszelkie działania, aby Powiat Ostrołęcki jak i inne pozostałe obszary białe w Polsce uzyskały dostęp do szybkiego internetu” – zapewnił Marcin Łukasiewicz, zastępca dyrektora w Departamencie Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. To odpowiedź na pismo, które do resortu skierował wicestarosta ostrołęcki Artur Kozłowski.
W połowie lipca tego roku wicestarosta skierował do ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego pismo w sprawie uwzględnienia na mapie obszarów objętych programem „Inwestycje C1.1.1 – Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” terenu powiatu ostrołęckiego.
W swoim piśmie wicestarosta zaznaczył, że nasz powiat z nieznanych przyczyn został pominięty w programie.
„Większość gmin z terenu powiatu ostrołęckiego nie ma obecnie dostępu do szerokopasmowego internetu. Nasi mieszkańcy z powodu braku fizycznego dostępu do globalnej sieci zostali w ten sposób wykluczeni cyfrowo. Dzieje się to w czasie, gdy budowane jest świadome społeczeństwo informacyjne, które potrafi wykorzystać nowe technologie w celu poprawy jakości życia” – podkreślił w piśmie wicestarosta.
„Wsłuchując się w głosy wójtów gmin i samorządowców z terenu Powiatu Ostrołęckiego, w tym radnych Powiatu, a przede wszystkim samych mieszkańców, zwracam się o uwzględnienie na mapie obszarów objętych programem ‘Inwestycje C1.1.1 – Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam’ także terenu Powiatu Ostrołęckiego i tym samym umożliwienie samorządom udziału w naborze” – zaznaczył wicestarosta Kozłowski.
Pismo skierowane do ministra cyfryzacji było następstwem interpelacji radnego Mariusza Prusaczyka. Dotyczyła ona budowy linii światłowodowych w zakresie dostępu do internetu szerokopasmowego i pilnego wystąpienia starosty ostrołęckiego do Ministerstwa Cyfryzacji o uwzględnienie w ramach inwestycji terenu powiatu ostrołęckiego.
W odpowiedzi na pismo Marcin Łukasiewicz z resortu cyfryzacji stwierdził, „że Powiat Ostrołęcki został wyznaczony do dofinansowania w pierwszym naborze w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy przeprowadzonym w 2023 r.”.
Jak dodał, wniosek o dofinansowanie złożyła firma Saber Sp. z o.o., nr wniosku: FERC.01.01-IP.01-0096/23, tytuł projektu: FERC.01_Budowa przyłączy telekomunikacyjnych do zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej na terenie obszaru ID_5.14.15.61, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie.
„Podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie naboru wniosków, tj. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), odmówił udzielenia dofinansowania ww. firmie ze względu na ustalone przez siebie wątpliwości dotyczące prawidłowej realizacji projektu. Firma Saber Sp. z o.o. złożyła na tę decyzję skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, uzyskując korzystne dla siebie rozstrzygnięcie sądowe. CPPC zdecydowało się jednak na złożenie skargi kasacyjnej od rozstrzygnięcia WSA. Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny, a do czasu jej rozstrzygnięcia realizacja projektu została zawieszona” – wyjaśnił zastępca dyrektora w Departamencie Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Dodał również, że „w związku z trwającymi postępowaniami sądowo-administracyjnymi, a także ze względu na chęć uniknięcia ewentualnej „kolizji” projektów realizowanych przez różnych beneficjentów na tych samych obszarach, podjęto decyzję o wyłączeniu wszystkich obszarów objętych sporami pomiędzy Saber Sp. z o.o. a CPPC z trwającego 3 konkursu na dofinansowanie projektów szerokopasmowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy”.
„Jednocześnie informuję, że niezależnie od ewentualnych negatywnych dla Powiatu Ostrołęka dalszych rozstrzygnięć w ww. sprawie podejmiemy wszelkie działania, aby Powiat Ostrołęcki jak i inne pozostałe obszary białe w Polsce uzyskały dostęp do szybkiego internetu” – zapewnił na zakończenie Łukasiewicz.