Bliżej realizacji dwóch ważnych projektów. Ścieżka rowerowa „Jezioro Krusko” i ścieżka dydaktyczna „Torfowisko Serafin”
Powiat Ostrołęcki i Gmina Łyse podpisały umowę ws. budowy ścieżki rowerowej „Jezioro Krusko”. – To inwestycja, dzięki której wszyscy chętni – zarówno mieszkańcy powiatu, jak i turyści – będą mogli aktywnie spędzić czas i przy okazji podziwiać wyjątkowe krajobrazy Kurpiowszczyzny – podkreśla starosta ostrołęcki Piotr Liżewski. Starostwo Powiatowe złożyło również projekt dotyczący budowy ścieżki ekologiczno-dydaktycznej w rezerwacie „Torfowisko Serafin”.
W czasie ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Ostrołęckiego, we współpracy z gminą Łyse, do realizacji projektu partnerskiego pod nazwą „Poprawa oferty turystycznej Powiatu Ostrołęckiego poprzez modernizację i rozbudowę ścieżki rowerowej ‘Jezioro Krusko’” w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027. Powiat Ostrołęcki przyjął na siebie rolę Lidera Partnerstwa.
5 sierpnia starosta ostrołęcki Piotr Liżewski, członek Zarządu Powiatu Andrzej Szymczyk i wójt gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu.
– Koszt inwestycji to prawie trzy miliony złotych. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich ma wynieść 85 procent tej kwoty. Pozostałe 15 procent będzie pochodzić z budżetów Powiatu Ostrołęckiego oraz gminy Łyse – zaznacza starosta Piotr Liżewski. – To inwestycja, dzięki której wszyscy chętni – zarówno mieszkańcy powiatu, jak i turyści – będą mogli aktywnie spędzić czas i przy okazji podziwiać wyjątkowe krajobrazy Kurpiowszczyzny – dodaje.
Wkrótce, dzięki staraniom członka Zarządu Powiatu Andrzej Szymczyka – przy wsparciu starosty Piotra Liżewskiego, wicestarosty Artura Kozłowskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Adama Białobrzewskiego – złożony zostanie wniosek o wspomniane dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
– Ścieżka prowadzona będzie m.in. drogami gminnymi, terenami Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Myszyniec. Poprowadzona również będzie po terenie, na którym jeszcze sto lat temu było piękne jezioro. W ten sposób wyruszając z centrum miejscowości Łyse będziemy mieli do pokonania blisko 27 kilometrów po niezwykle pięknych i atrakcyjnych terenach. Całość zostanie uzupełniona o sanitariaty, wiaty przystankowe, tablice oraz znaki informacyjne, a także oświetlenie kluczowych punktów. Równocześnie w rejonie kościoła Świętej Anny w Łysych powstanie alejka parkowa nawiązująca do tradycji obchodów Niedzieli Palmowej oraz znanego w kraju i na świecie konkursu na Palmę Kurpiowską – tłumaczy Andrzej Szymczyk.
Zgodnie z tym, co mówi radny Szymczyk, całość inwestycji przewiduje zaprojektowanie, modernizację i rozbudowę ścieżki rowerowej „Jezioro Krusko” wraz z elementami rozwoju systemów oznakowania. Projekt przewiduje także dostosowanie obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez usuwanie barier architektonicznych oraz wprowadzenie usług elektronicznych i cyfrowych umożliwiających zwiększenie włączenia społecznego.
Celem przedsięwzięcia są również kwestie edukacyjne. Rezerwat przyrody „Torfowisko Serafin” jest doskonałym zobrazowaniem zmian zachodzących w przyrodzie związanych ze zmianami klimatu. Prowadzenie ścieżki po terenie, na którym sto lat temu istniało jezioro, może być doskonałą lekcją i zobrazowaniem wyzwań, jakie stoją przed nami w związku z koniecznością ochrony przyrody i adaptacją do zmiany klimatu.
Zadanie stanowi część większego przedsięwzięcia pod nazwą „Kurpiowskie Trasy Rowerowe”, zmierzającego do utworzenia rozpoznawalnego w skali kraju produktu turystycznego nastawionego na obsługę turystyki rowerowej wykorzystującej walory przyrodnicze i zasoby infrastrukturalne Powiatu Ostrołęckiego.
Obecnie trasa ścieżki ma długość 16 km, a zaplanowana ścieżka rowerowa ma mieć 26,715 km.
Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przez wykonawcę wyłonionego w drodze przetargowej.
To jednak nie wszystko. Starostwo Powiatowe złożyło już projekt – w ramach programu Fundusz Europejski dla Polski Wschodniej 2021-2027 – pod nazwą „Budowa ścieżki ekologiczno-dydaktycznej w rezerwacie ‘Torfowisko Serafin’”. Zaplanowana ścieżka będzie przebiegać po śladzie istniejącej obecnie na tym terenie kładki. Inwestycja będzie realizowana na działkach należących do Skarbu Państwa. Odcinek boczny kładki zostanie skrócony tak, aby nie przebiegał przez działki prywatne. Kładka piesza z obustronnymi barierkami będzie ograniczała możliwość zejścia na teren rezerwatu. Podesty dydaktyczne wyposażone zostaną w ławki i kosze. Na podestach oraz na kładce zamontowane zostaną tablice edukacyjno-dydaktyczne.
Co warte podkreślenia, prace będą odbywać się w okresie jesienno-zimowym, przy użyciu narzędzi podręcznych i niewielkiego sprzętu zapewniającego możliwie minimalną ingerencję w chronione zasoby przyrodnicze.
Oprócz budowy ścieżki edukacyjno-dydaktycznej projekt przewiduje prowadzenie działań ochronnych na obszarze Natura 2000 dla siedliska przyrodniczego torfowisk przejściowych i trzęsawisk, lipiennika Loesela Liparis loeselii oraz haczykowca błyszczącego Hamatocaulis vernicosus.
– Nowy Zarząd Powiatu Ostrołęckiego dąży do lepszego wykorzystania potencjału turystycznego rezerwatu „Torfowisko Serafin”. Jeszcze kilka lat temu po terenie rezerwatu można było poruszać się drewnianą kładką o długości kilkuset metrów. Po roku 2000, dzięki staraniom Nadleśnictwa Myszyniec, powstał również zbiornik przeciwpożarowy o powierzchni ponad 1,6 hektara, który – wraz z wiatami oraz inną niezbędną infrastrukturą – stworzył niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce. Atrakcja ta, uzupełniona była o tablice informacyjne związane z cennymi przyrodniczo gatunkami występującej tu fauny i flory. Całość uzupełniała wieża widokowa. Obecnie po kładce i wieży nie pozostało praktycznie nic. Czas zrobił swoje – mówi Andrzej Szymczyk.
Tak obecnie wygląda kładka w rezerwacie „Torfowisko Serafin”
Jak przekazał w ostatnich dniach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, projekt uzyskał już ocenę pozytywną i został zakwalifikowany do kolejnego etapu oceny.
W zamyśle ścieżka ekologiczno-dydaktyczna w rezerwacie „Torfowisko Serafin” i ścieżka rowerowa „Jezioro Krusko” mają stanowić integralną całość.