Samorządowcy skierowali petycję do premiera ws. budowy linii kolejowej Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Giżycko
„Apelujemy o modernizację linii nr 6 i nr 29 na odcinku Warszawa-Tłuszcz-Ostrołęka i budowę trasy kolejowej w dalszym przebiegu wyznaczonym przez szprychę nr 3: Ostrołęka-Łomża-Kolno-Orzysz-Giżycko” – napisali samorządowcy w petycji do premiera Donalda Tuska. Pod petycją do Prezesa Rady Ministrów podpisali się przedstawiciele 19 samorządów z województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Petycja jest wynikiem spotkania, które odbyło się na początku lipca w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce, a którego pomysłodawcą i inicjatorem był wicestarosta Artur Kozłowski.
„Zwracamy się prośbą, aby nie rezygnować z modernizacji i budowy wyjątkowo istotnej dla samorządów, które reprezentujemy, linii kolejowej na trasie Warszawa-Tłuszcz-Wyszków-Ostrołęka-Łomża-Pisz-Giżycko. Linia ta miała być częścią połączeń Centralnego Portu Komunikacyjnego, jednak koncepcja samego CPK jak i połączeń została obecnie zmieniona” – napisali samorządowcy.
W piśmie do szefa rządu podkreślono, że „powstanie linii to dla mieszkańców tej części Polski upragniony koniec udręk związanych z komunikacyjnym wykluczeniem, wynikającym z wieloletnich zaniedbań w tym zakresie”. Dodano też, że linia daje nadzieję na przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionu, hamowanego obecnie przez brak dogodnych połączeń zarówno kolejowych, jak i drogowych, a także pozwoli na pełne wykorzystanie jego ogromnego potencjału turystycznego.
Zwrócono również uwagę, że linia kolejowa do Giżycka ma znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ przebiega przez tereny, na których znajdują się lub są planowane liczne jednostki wojskowe. Zaznaczono, że połączenie pomoże zatrzymać obserwowany od dłuższego czasu proces depopulacji regionu, umożliwiając dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nawet z większych odległości. Wskazano także na aspekt ekologiczny – transport kolejowy, pasażerski i towarowy, przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodowego, znacznie bardziej szkodliwego dla środowiska.
„Będziemy wdzięczni za podjęcie z nami rozmów na ten temat. Jesteśmy gotowi przedstawić w ich trakcie argumenty, które – na co liczymy – okażą się przekonujące i doprowadzą do pozytywnego rozstrzygnięcia naszej prośby. Informujemy, że zamierzamy przedstawić radnym z naszych samorządów projekty uchwał w sprawie poparcia dla objętej petycją inwestycji” – podkreślono na zakończenie.
Samorządowcy nie zamierzają jednak zakończyć swoich działań na petycji.
– Petycja to jest tylko pierwszy krok. Przed nami bardzo długa droga. Mamy już zaplanowane kolejne spotkania, tym razem nie tylko w gronie samorządowców, ale także zostaną zaproszeni na te spotkania parlamentarzyści, stowarzyszenia, organizacje działające na rzecz budowy nie tylko CPK, ale tych szprych kolejowych, które miały łączyć port lotniczy z różnymi regionami Polski. Będziemy walczyć do skutku. Nie odpuścimy tej sprawy, ponieważ kolej dla naszych miast, gmin oznacza po prostu rozwój – zapowiadał na antenie Radia Nadzieja wicestarosta Artur Kozłowski.
Już planowane jest kolejne spotkanie w Ostrołęce. Oprócz samorządowców mają w nim wziąć udział również eksperci i politycy. Zaproszenia skierowano m.in. do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i pełnomocnika rządu ds., CPK Macieja Laska.