Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia "Czas na mózg"
W hali im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce 2 czerwca odbyła się druga edycja Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia. Tym razem hasłem przewodnim było: "Czas na mózg".
Program "Szkoła Promocji Zdrowia" powstał w 1999 z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Szkoła działa przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce i II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce. Program jest finansowany w całości ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego zasadniczym celem jest promocja zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w szpitalu w formie wykładów, dyskusji panelowych i warsztatów. Wykłady wzbogacone są o ćwiczenia praktyczne i pokaz filmów tematycznych, który prowadzi personel medyczny szpitala - lekarze, magistrowie pielęgniarstwa, magistrowie pedagogiki w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, magistrowie analityki medycznej, psycholodzy, dietetycy, fizjoterapeuci. W ramach zajęć młodzież zwiedza oddziały, zakłady i pracownie szpitalne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Młodzież "Szkoły Promocji Zdrowia" podejmuje konkretne praktyczne działania na rzecz innych ludzi (opieka nad ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi, udzielanie pierwszej pomocy), kształtuje umiejętności własnego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego oraz pozytywnej jego stymulacji.
Na terenie Mazowsza istnieje sześć Szkół Promocji Zdrowia, funkcjonujących przy zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego i które to szkoły wzięły udział w Olimpiadzie. Działają one przy:
- Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie,
- Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
- Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku,
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu,
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach,
- Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Warszawie.
Na młodzież w ramach olimpiady czekał test, a następnie wykazanie się wiedzą w praktyce, między innymi podczas udzielania pierwszej pomocy. Odbył się także konkurs na prezentację multimedialną pt. Jak dbać o mózg. Powiat Ostrołęcki wsparł finansowo organizację olimpiady.
Tekst i fot. Tygodnik Ostrołęcki