40 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni
W czwartek 27 kwietnia 2023 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Czarni odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia powstania placówki.
W roku 1980 w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce zrodził się pomysł na powołanie w Czarni placówki specjalnej. Decyzją ówczesnego kuratora oświaty Mieczysława Boguszewskiego od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” wykupiony został budynek zajazdu Bartnik. W marcu1983 r. otwarto w nim Specjalny Zakład Wychowawczy. W tym czasie w placówce funkcjonowały 4 klasy i 4 zespoły wychowawcze. W SZW przebywało 32 uczniów w wieku od 9 do 18 lat. Od 1 września 1983 r. placówka zmieniła nazwę na Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Czarni.
Obiekt SOSz-W był stopniowo rozbudowywany. W 1987 r. kupiono sąsiadujące z ośrodkiem grunty. Sześć lat później opracowano dokumentację rozbudowy SOSz-W w Czarni. Zgodnie z programem użytkowym placówka była przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przewidywał on także pomieszczenia do nauki szkolnej, pomieszczenia w internacie oraz zespół rehabilitacyjny. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 1996, zaś w październiku 1996 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Otwarcie fragmentu pierwszego etapu budowy ośrodka miało miejsce 27 października 2001 r. Organem prowadzącym było wówczas Starostwo Powiatowe w Ostrołęce. W roku 2008 SOSz-W w Czarni otrzymał imię Apostoła Japonii, brata Zenona Żebrowskiego. Z tej okazji na dziedzińcu placówki odsłoniętą pomnik patrona, zaś w holu głównym umieszczono poświęconą mu tablicę pamiątkową.
W roku 2007 rozpoczęto rozbudowę ośrodka. Kompleks budynków oddano do użytku w styczniu 2010 r. miało miejsce uroczyste oddanie do użytku kompleksu budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego . Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, poświęcenia bp Tadeusz Bronakowski. Placówka wzbogaciła się o nowy kompleks rehabilitacyjny wraz z basenem, szkołę z salą gimnastyczną, dwa boiska oraz internat. Ośrodek ma także własną oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody. Środki na rozbudowę placówki przekazał organ prowadzący, czyli Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Obecnie Ośrodek jest placówką edukacyjno-opiekuńczą dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 24 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Od 2005 roku funkcję dyrektora placówki pełni Grzegorz Dąbkowski.
W ośrodku funkcjonuje również zespół rewalidacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Znajdują się w nim także sale do zajęć edukacyjno-rewalidacyjnych, pracownia komputerowa, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia ceramiczna, pracownia plastyczna, pracownia stolarska, sala doświadczania świata, sala rehabilitacyjna, basen z wannami jacuzzi, gabinety specjalistów. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w profesjonalny, specjalistyczny sprzęt oraz różnorodne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne a także nowoczesne urządzenia multimedialne (komputery, tablice, telewizory).
W czwartek 27 kwietnia w SOSZ-W w Czarni odbyła się uroczystość z okazji 40-lecia powstania placówki. Przybyło na nią wielu znakomitych gości.
Samorząd województwa mazowieckiego reprezentowali radny sejmiku Mirosław Augustyniak i dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Mirosław Krusiewicz. Obecny był wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski. Przybyli także włodarze okolicznych gmin, m.in. burmistrz gminy Chorzele Beata Szczepankowska, burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk i wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski. Gośćmi uroczystości byli również dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Michał Giers, urzędnicy z gminy Rozogi, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarni i samorządowcy z gminy Czarnia.
Uroczystość 40-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną przez kilku kapłanów. Po nabożeństwie głos zabrał dyrektor placówki Grzegorz Dąbkowski. Mówił on o historii Ośrodka oraz specyfice pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Potem przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. Wszyscy gratulowali efektów pracy dyrektorowi i pracownikom SOSz-W w Czarni. Były także życzenia i upominki.
Radny Mirosław Augustyniak i dyrektor Mirosław Krusiewicz wręczyli Grzegorzowi Dąbkowskiemu pamiątkowy medal „:Pro Masovia” nadany przez marszałka Adama Struzika. Kolejny punkt uroczystości to występy artystyczne wychowanków Ośrodka. Przedstawili oni widowisko przedstawiające najważniejsze momenty z życia patrona, brata Zenona Zebrowskiego. Nie zabrakło odniesień do kultury kurpiowskiej. Po części artystycznej goście zwiedzali kompleks SOSz-W. W holu głównym czekał już okolicznościowy tort, który sprawiedliwie podzielono pomiędzy wszystkich uczestników uroczystości.
Tekst i zdjęcia: Tygodnik Ostrołęcki