Biogazownia rolnicza tematem konferencji
Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe w Ostrołęce we współpracy z Powiatem Ostrołęckim zorganizowało 29 listopada konferencję naukową pt. ,,Biogazownia rolnicza jako element technologii produkcji mleka oraz energii ". Celem konferencji było zapoznanie jej uczestników, przede wszystkim rolników - jako potencjalnych inwestorów biogazowni z możliwością utylizacji odchodów zwierzęcych i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie - z technologią produkcji energii elektrycznej i cieplnej w biogazowniach rolniczych.
Konferencja odbyła się w auli Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce. - Biogazownia może być źródłem energii tanim, lokalnie dostępnym i zapewniającym stabilność dostaw - powiedział otwierając konferencję dr inż. Ireneusz Żuchowski, wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.
Jednym z prelegentów był starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.
- Ktoś musi biogazownię zbudować na terenie powiatu, żeby inni poszli w jego ślady - stwierdził starosta, który omówił różne, dostępne źródła energii.
Wśród prelegentów był też Adam Orzech, prezes spółki Naturalna Energia.plus, która od lat wspiera gospodarstwa i gminy w drodze do niezależności energetycznej i efektywniejszego gospodarowania odpadami. Szczegółowo omówił biogazownię jako proces inwestycyjny - budowę i eksploatację.
Dr inż. Witold Rzepiński z kolei opowiedział o biogazowni rolniczej jako elemencie technologii produkcji mleka oraz energii.
Środowiskowe uwarunkowania dla biogazowni zaprezentowała Magdalena Malanowska, zastępca dyrektora Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska i Rolnictwa a to jak uzyskać pozwolenie na budowę przedstawiła Małgorzata Szczepańska, dyrektor Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Powiat Ostrołęcki był współorganizatorem wydarzenia.