Złoty jubileusz RCKK w Myszyńcu
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu w dniach 22 i 23 października 2022 r. świętowało złoty jubileusz działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, podczas której została podsumowana dotychczasowa działalność instytucji oraz wręczone podziękowania wszystkim, którzy na przestrzeni pięćdziesięciu lat włożyli swój wkład w budowę, jak i sukcesywny rozwój myszynieckiej instytucji kultury oraz obecnym i byłym pracownikom.
Podczas uroczystości na ręce pani burmistrz Myszyńca Elżbiety Abramczyk i dyrektora RCKK Zdzisława Ścibka podziękowania i listy gratulacyjne wręczyli: w imieniu wicewojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła - Marcin Grabowski. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego list gratulacyjny od marszałka oraz dyplom i Medal Pamiątkowy Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego wręczył Marek Błaszczak. W imieniu samorządu Powiatu Ostrołęckiego życzenia złożyła delegacja na czele z dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego Katarzyną Grodzką, podkreślając wielki wkład myszynieckiej instytucji kultury w upowszechnianie kultury, przede wszystkim pielęgnowanie barwnych i bogatych tradycji ludowych. Gratulacje i życzenia złożyli również: w imieniu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Janusz Pawlak. W imieniu Muzeum Kultury Kurpiowskiej dyrektor Maria Samsel. Życzenia od Związku Kurpiów złożyli Mirosław Grzyb i Iwona Choroszewska-Zyśk. Na uroczystości nie zabrakło delegacji z sąsiednich gmin kurpiowskich: z Rozóg, Kadzidła i Czarni. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od delegacji szkół i instytucji samorządowych z gminy Myszyniec oraz wielu ciepłych słów od proboszcza myszynieckiego ks. Zbigniewa Jaroszewskiego.
Na zakończenie części oficjalnej Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna, działający przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, przedstawił widowisko pod tytułem „Śnij Kurpiu śnij”. Widowisko inspirowane barwnym folklorem kurpiowskim, które wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. Przedsięwzięcie łączy w sobie inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami z elementami pantomimy i komedii. Włącza w żywy obieg kultury wątki dziedzictwa kulturowego regionu, które szczególnie narażone są na zapomnienie, takie jak: tradycyjne stroje kurpiowskie, pieśni, tańce i obrzędy kurpiowskie.
Myszyniecka instytucja kultury powstała 30 września 1972 r. Na przestrzeni pięćdziesięciu lat działała pod różnymi nazwami: od powstania do 1973 r. jako Gromadzki Ośrodek Kultury, w latach 1973-1996 jako Gminny Ośrodek Kultury, w latach 1996 -2010 jako Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji a od 28 XII 2010 roku jako Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego.
Przez 50 lat powstało tu wiele ciekawych inicjatyw: konkursy, wystawy, warsztaty, które gromadziły i integrowały lokalną społeczność, takie jak: Ocalić od zapomnienia, Jarmark Kurpiowski, Spotkania na Kopańskim Moście, Myszynieckie Noce w Dzwonnicy.
Obecnie Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu to również wydarzenia plenerowe w tym również jedna z największych imprez w północno wschodniej Polsce – Miodobranie Kurpiowskie, którego 45. edycja odbyła się w tym roku.
RCKK prowadzi warsztaty, konkursy, organizuje letni i zimowy wypoczynek dla dzieci
i młodzieży, jak również stałe zajęcia z nauki gry na instrumentach (gitara, akordeon, harmonia pedałowa, skrzypce), zajęcia plastyczne i rytmiczno-muzyczne, teatralne oraz ceramiczne.
Kilkuosobowa kadra Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, to animatorzy, twórcy, artyści, pełni pomysłów, pasji i zaangażowania w to co robią. Otwarci na nowe projekty i zjawiska. To osoby, którym nie brakuje odwagi w podejmowaniu twórczego ryzyka, czuwający nad jakością artystyczną i intelektualną realizowanych projektów, promujący gminę Myszyniec oraz całą Kurpiowszczyznę na Mazowszu, w Polsce i poza jej granicami.
Fot. RCKK w Myszyńcu i Związek Kurpiów