Uroczystość Przemienienia Pańskiego w Brodowych Łąkach
Śladem ubiegłych lat, w dniach 5-6 sierpnia 2022 (piątek-sobota) w sąsiadujących ze sobą miejscowościach Brodowe Łąki i Zawady (gm. Baranowo) odbyły się obchody święta Przemienienia Pańskiego. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Splot Pamięci we współpracy z parafią i Kurpiowskim Bractwem Bartnym.
Piątkowy program wydarzeń rozpoczął się od spotkania pod kościołem w Brodowych Łąkach i przejazdu wozem nad rzekę Omulew, gdzie odbył się pokaz wchodzenia do barci i podbierania miodu. Następnie uczestnicy udali się do przystani nad rzeką. Tam Kurpiowskie Bractwo Bartne zorganizowało warsztaty lepienia woskowych figur wotywnych, które w święto Przemienienia Pańskiego zanoszone są do kościoła w intencji zdrowia osób i zwierząt gospodarskich. W warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób - od kilkuletnich dzieci, dla których przygotowana została nisko umieszczona niecka z ciepłą wodą, aż po seniorów.
Uczestnicy mogli ponadto posłuchać opowieści o różnych rodzajach tradycyjnie wykonywanych figur oraz związanych z nimi przekonaniach. Po ulepieniu własnych figurek można było skosztować regionalnych specjałów - rejbaka, fafernuchów i piwa kozicowego.
Ostatnim punktem piątkowego programu był pokaz dwóch filmów udostępnionych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Pierwszym z nich był krótki film zatytułowany "Ofiara", zrealizowany w 1958 r. właśnie podczas Przemienienia Pańskiego w Brodowych Łąkach, przez Jacka Olędzkiego (1933-2004) - etnografa, badacza kultury kurpiowskiej. Drugi film - "Ofiara wotywna. O potrzebie cudu w Brodowych Łąkach" (realizacja: M. Jaszczołt, M. Raniszewski, 2022) powstał w oparciu o materiał wideo zrealizowany w Brodowych Łąkach dokładnie rok temu, podczas obchodów święta w sierpniu 2021. Komentarz do obu filmów wygłosili Małgorzata Jaszczołt oraz Mariusz Raniszewski z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, którzy opowiedzieli o woskowych wotach w kontekście zbiorów PME oraz o działalności badawczej i twórczości filmowej Jacka Olędzkiego - twórcy archiwalnego filmu z Brodowych Łąk (oraz kilku innych materiałów filmowych zrealizowanych na Kurpiach).
W sobotę 6 sierpnia w południe, w kościele w Brodowych Łąkach, odprawiona została uroczysta msza święta z udziałem Strzelców Kurpiowskich, zakończona procesją wokół kościoła oraz tradycyjnym obrzędem składania woskowych wot.
Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.
Współorganizatorem imprezy był Powiat Ostrołęcki.