Pytania i odpowiedzi dotyczące bieżącej pomocy dla Uchodźców z Ukrainy
Pytania i odpowiedzi dotyczące bieżącej pomocy dla Uchodźców z Ukrainy. Informacje w większości pochodzą ze strony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Kto może otrzymać pomoc?
Każda osoba, która przekroczyła granicę polsko-ukraińską, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium Ukrainy otrzyma pomoc. Pomoc jest udzielana wszystkim na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego br., czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.
Czy uchodźcy z Ukrainy mają dostęp do pomocy medycznej?
Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala zostanie udzielona adekwatnej pomoc medyczna. Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego br. będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie regulacji ustawowych.
Jak można pomóc Obywatelom Ukrainy?
Na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl opublikowany został formularz zgłoszeniowy dla wszystkich osób zainteresowanych niesieniem pomocy Ukrainie i potrzebującym pomocy. Formularz oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie pomagamukrainie.gov.pl/. Do koordynacji zbiórki pomocy humanitarnej, która ma trafić na teren Ukrainy Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił maila: , a szczegółowa lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Jak mieszkańcy Powiatu mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy?
Samorząd Powiatu pomaga organizując zbiórkę najpotrzebniejszych w tej chwili artykułów i rzeczy dla broniących swojej Ojczyzny Ukraińców, a także dla tych, którzy musieli pospiesznie opuścić swoje domy i już są wśród nas.
Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu:
536 768 520
pod którym przyjmujemy zgłoszenia od osób mogących przyjąć pod swój dach rodziny z Ukrainy.
Oferując ten rodzaj pomocy, prosimy mieć na uwadze, że sytuacja może potrwać wiele tygodni.
Dzwoniąc pod wskazany numer należy podać poza swoimi danymi teleadresowymi, także liczbę osób, które możecie przyjąć, od kiedy i na jak długo, dodatkowe informacje, tj. czy jest oddzielna łazienka, kuchnia, możliwość przyjęcia zwierząt.
Można także kontaktować się z nami za pomocy poczty elektronicznej, mailem: pomagamyukrainie@powiatostrolecki.pl: w zgłoszeniu zostawiając dane jak wyżej.
Firmy, które chciałyby udzielić wsparcia poprzez darowiznę pieniężną prosimy o kontakt z Wydziałem Finansowym Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, tel. 29 764 23 05, wew. 120.
W budynku Starostwa Powiatowego w Ostrołęce przy ul. Szpitalnej 2 ruszyła zbiórka artykułów, które zostaną przekazane obywatelom Ukrainy broniącym swojej ojczyzny przed rosyjskim najeźdźcą. Prosimy o dostarczanie ich w godz. 8.00-16.00 (od poniedziałku do czwartku, w piątek od 8.00 do 14.30).
Dla uchodźców z Ukrainy zbieramy:
- pieluchy jednorazowe dla dzieci
- pieluchy dla dorosłych
- podkłady
- chusteczki nawilżane
- syropy przeciwgorączkowe
- maści i kremy na odparzenia pieluszkowe dla dzieci,
- odzież dla kobiet, młodzieży, dzieci: bielizna (nowa), piżamy, skarpetki, bawełniane koszulki, bluzy sportowe, spodnie dresowe. Prosimy, aby odzież była w bardzo dobrym stanie - wyprana i wyprasowana.
- środki higieny osobistej, także antyperspiranty, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pianki do golenia,
- pościel - kołdry, poduszki (najlepiej nowe)
- koce
- bielizna pościelowa (wyprana i w bardzo dobrym stanie)
- ręczniki: małe, średnie i duże: nowe lub w bardzo dobrym stanie (wyprane).
- zabawki (w bardzo dobrym stanie, czyste).
- kredki, bloki, farby, materiały plastyczne, kreatywne dla dzieci
- proszki do prania w małych opakowaniach - do odzieży dla dorosłych i proszki oraz płyny do prania odzieży dziecięcej
Strona ukraińska najbardziej potrzebuje obecnie:
- apteczek
- materiałów opatrunkowych, bandaży, plastrów, opasek uciskowych,
- śpiworów
- karimat
- koców termicznych
- powerbanków (najlepiej naładowane)
- lekarstw przeciwbólowych
- lekarstw przeciw przeziębieniom, hemostatycznych, przeciw oparzeniom, przeciw zatruciom,
- batonów energetycznych
- czekolad
- latarek z bateriami
- artykułów higieny osobistej (wilgotne chusteczki, pieluchy, szczoteczki do zębów, pasta do zębów itp.),
- bielizny dla dzieci i dorosłych (nowa)
Kto organizuje pomoc humanitarną dla Obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski?
Bezpośrednią pomoc dla obywateli Ukrainy organizują samorządy i NGO.
Od kiedy uchodźca z Ukrainy może zarejestrować się w Polsce?
Rejestracja dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL i pozostać w Polsce rozpocznie się 16 marca br.
Czy osoby prywatne, które przyjęły uchodźców z Ukrainy do domu mogą starać się o finansowanie?
Obecnie finansowanie wynosi 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy.
Gdzie Obywatel Ukrainy może znaleźć pracę?
Bezpłatną pomoc w znalezieniu pracy oferują powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Obecnie powstaje specjalna ustawa, regulująca m.in. przepisy dotyczące ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy. Więcej informacji w komunikacie MUW pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-dla-obywateli-ukrainy--infolinia-19524
Jak nawiązać kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią?
Można udać się do najbliższego urzędu pracy lub skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 19524. Jeżeli osoba posiada dokument dotyczący kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia zawodowego można zabrać ze sobą na spotkanie.
Czy dzieci mogą kontynuować naukę w szkole i na jakich zasadach?
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach.
Więcej informacji w komunikacie MUW pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy
Co z dziećmi, które nie znają języka polskiego?
Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Co należy zrobić aby kontynuować studia w Polsce rozpoczęte na Ukrainie?
Należy zebrać wszystkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Następnie skontaktować się z wybraną polską uczelnią i złożyć wniosek o przyjęcie na studia. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w sprawie podejmuje rektor.