Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce
ul. Gen. Fieldorfa "Nila" 15
07-410 Ostrołęka
tel. 29 764 31 42
514 170 320
e-mail:
Status prawny
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce jest organem państwowego nadzoru budowlanego zajmującym się przestrzeganiem prawa w szeroko pojętym procesie budowlanym. Jako organ powiatowej administracji zespolonej wykonuje zadania rządowe w zakresie wynikającym z przepisów prawa budowlanego zawartych w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 roku, poz. 1186 z późn. zm.).
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wykonuje swoje zadania przy pomocy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Organem wyższego stopnia jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce został utworzony na mocy art. 40 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o przepisach wprowadzających ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z 1998 r. Nr 133, poz. 872 z późn. zmianami).
Inspektorat działa w oparciu o przepisy:
- Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo Budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186 ze zmianami),
- Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256 ze zmianami),
- Ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zmianami),
- Ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 roku o służbie cywilnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 170 poz. 1218 z późn. zmianami),
- Regulaminu organizacyjnego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce.
Zadania i kompetencje organu Nadzoru Budowlanego:
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce realizuje zadania nadzoru budowlanego na terenie powiatu ostrołęckiego. Do podstawowych zadań i kompetencji Inspektoratu należy:
1. Przyjmowanie zawiadomień o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
2. Wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących rozbiórkę obiektów budowlanych lub ich części, będących w budowie albo wybudowanych bez wymaganych pozwoleń lub zgłoszeń.
3. Prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawie budowy obiektów budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
4. Wydawanie postanowień administracyjnych wstrzymujących prowadzenie robót budowlanych wykonywanych:
a. bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia
b. w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenia dla środowiska
c. w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach
5. Wydawanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego zamiennego i pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych.
6. Przyjmowanie wybudowanych obiektów budowlanych do użytkowania: na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy i przystąpieniu do użytkowania lub poprzez wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie po wcześniejszym przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli.
7. Kontrola zgodności wykonywanych robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę.
8. Kontrola użytkowania obiektów budowlanych zgodnie z przeznaczeniem i w sposób nie zagrażający zdrowiu lub życiu ludzi, środowisku oraz bezpieczeństwu mienia.
9. Wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących przeprowadzenie kontroli lub sporządzenie i przedłożenie ekspertyzy w przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego.
10. Wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w użytkowanych obiektach budowlanych.
11. Wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących opróżnienie w całości lub w części budynku przeznaczonego na pobyt ludzi bezpośrednio grożącego zawaleniem oraz stosowanie niezbędnych środków w celu usunięcia niebezpieczeństwa dla ludzi i mienia.
12. Wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących przywrócenie poprzedniego stanu użytkowania obiektów w przypadku samowolnej zmiany sposobu użytkowania.
13. Prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawie katastrof budowlanych.
14. Występowanie z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.
15. Prowadzenie postępowań egzekucyjnych wobec niewykonanych decyzji administracyjnych.