II Olimpiada Wiedzy o Kurpiach podsumowana
21 uczestników rywalizowało w II Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach, która miała miejsce 15 grudnia w gościnnym Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. W olimpiadzie wzięły udział szkoły z Łomży, Przasnysza, Ostrołęki i Goworowa. Zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Ostrołęce.
Pomimo przeciwności, swowodowanych pandemią, udało się spotkać po raz drugi podczas organizowanej przez Związek Kurpiów Olimpiady. Uczniowie szkół średnich w tym roku wzięli udział tylko w pisemnym teście, aby ograniczyć zagrożenie zakażenia koronawirusem. Każdy musiał odpowiedzieć na 100 pytań. Tematami przewodnimi tegorocznej Olimpiady były sylwetki Henryka Syski i Henryka Lenarciaka oraz wojna bolszewicka. Prace oceniała Komisja, której przewodniczyła Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W Komisji zasiadali również: Mirosław Grzyb, Anna Ogniewska i Krystyna Łaszczych.
Każdą szkołę reprezentowało trzech uczniów i to ich wyniki dawały punktację zespołową. Bezkonkurencyjne w tym roku okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Ostrołęce, które zajęło pierwsze miejsce z 250. punktami. Na drugim uplasowało się Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce, zaś na trzecim miejscu – Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Dobry wynik zanotowało I Liceum Ogólnokształcące im. T.Kościuszki w Łomży oraz Zespół Szkół im. mjr. Sucharskiego w Przasnyszu. Stawkę zamknął Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie oraz II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. T. Halika w Ostrołęce.
W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce ze świetnym wynikiem 92 punktów na 100 zdobyła Karolina Malon. Komisja postanowiła przyznać jeszcze dwa drugie miejsca. Zajęły je z taką samą punktacją 82 punktów: Dominika Dawid oraz Patrycja Prusaczyk.
Świetne wyniki zanotowali i o włos nie stanęli na podium: Patryk Sakowski (77 pkt.), Kinga Malon (76 pkt.), Jakub Szok (74 pkt.), Marta Soból (73 pkt.), Aleksandra Jakubiak (72 pkt.), Karolina Bakuła (70 pkt.).
Zwycięzcy, zarówno szkoły, jak i uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe: tablet, smartfon, smartwach, niszczarkę, czajnik i dzbanek. I oczywiście książki, bez których ani rusz.
- Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Olimpiadzie – powiedział Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. – Dziękujemy nauczycielom i szkołom za przygotowanie uczniów. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą pogłębiać swoją wiedzę o Kurpiach - naszym pięknym regionie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i żałujemy, że nie wszyscy mogli wygrać.
Instytucje wspierające i współfinansujące II Olimpiadę Wiedzy o Kurpiach: Miasto Ostrołęka, Powiat Ostrołęcki, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.